Stručné zhrnutie
Inflácia je makroekonomický jav prejavujúci sa dlhodobým rastom cenovej hladiny, čo má za následok zníženie kúpnej sily peňazí. Inak povedané, v dôsledku inflácie si za rovnaké množstvo peňazí môžeme nakúpiť menšie množstvo tovarov v porovnaní s minulým obdobím.
Infláciu meriame pomocou cenových indexov. Najviac používaným je index spotrebiteľských cien. Podstatou indexu je porovnávanie cenovej hladiny v čase, a to cez spotrebný kôš vybranej skupiny tovarov a služieb. Rast cenovej hladiny do 9,99 % ročne nazývame miernou infláciou. Okrem miernej inflácie, poznáme tiež cválajúcu infláciu (od 10 % do 99,99 %) a hyperinfláciu, kedy cenová hladina rastie viac ako 100 % ročne.
Vo všeobecnosti rozlišujeme medzi príčinami inflácie, ktoré vznikajú na strane dopytu alebo na strane ponuky. Pri dopytovej inflácii je nárast cenovej hladiny vyvolaný nadmerným dopytom (vysoká spotreba domácností, rast investícií, rast vládnych výdavkov), na ktorý nie je agregátna ponuka schopná hneď zareagovať. Naopak, nákladová inflácia vzniká na strane ponuky v prípade, keď sa zvýšia ceny vstupov, čo sa následne premietne do zvýšených cien predávaných tovarov a služieb.
Kľúčové pojmy
Inflácia, cenový index, spotrebný kôš, dopytová inflácia, nákladová inflácia