Životná úroveň krajiny v rozhodujúcej miere závisí od výkonnosti ekonomiky, teda od schopnosti produkovať viac tovarov a služieb. Práve výkonnosť ekonomiky a ekonomický rast predstavujú súčasné a budúce možnosti ekonomiky zabezpečovať zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva.
Interaktívne grafy
Digitálna ekonomika je ekonomika založená na rozsiahlom využívaní internetu, počítačov a ďalších elektronických zariadení. Technologické zmeny súvisiace s digitalizáciou a robotizáciou vytvárajú nové perspektívy pre udržateľný ekonomický rast, zvyšovanie produktivity práce a zamestnanosti. Je zrejme, že nástup digitálnej ekonomiky je spojený s rozsiahlym využívaním počítačov a internetu.
Spotreba domácností tvorí vo všeobecnosti najväčšiu zložku HDP krajiny. Z tohto dôvodu je v záujme mnohých ekonómov skúmať zmeny v spotrebe trhových subjektov. Práve zmeny v spotrebných výdavkoch dokážu výrazným spôsobom ovplyvňovať úroveň HDP krajiny, rovnako tak životnú úroveň obyvateľstva.
Majstrovstvá sveta v Katare sú najdrahšie majstrovstvá sveta vo futbale, aké sa kedy konali. Celkové výdavky na usporiadanie majstrovstiev sveta v Katare sa podľa odhadov pohybujú okolo 220 miliárd dolárov. Ide o výdavky na výstavbu štadiónov a infraštruktúry. Je to približne 20-krát viac ako náklady na predchádzajúce majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa konali v Rusku (11,6 miliárd dolárov).
Zadlžovanie domácností sa stalo bežnou súčasťou života v rozvinutých aj rozvíjajúcich sa ekonomikách vrátane Slovenska. Podľa údajov MMF bola zadlženosť slovenských domácností v roku 2020 na úrovni 47,48 % HDP, čo predstavuje výrazný nárast oproti roku 1995, kedy bola hodnota daného ukazovateľa 3,63 %.
Podľa návrhu štátneho rozpočtu by mal byť štátny rozpočet Slovenska aj v roku 2023 v deficite. Predpokladá sa, že štát bude hospodáriť s príjmami vo výške 26,7 miliardy eur a výdavkami 35,04 miliardy eur.
Slovensko od svojho vzniku zaznamenalo viacero úspešných období s výraznými tempami ekonomického rastu, ale aj neúspešných období s poklesom vo výkonnosti ekonomiky a obdobiami recesií.
Organizácia EIU (Economist Intelligence Unit) každoročne zverejňuje rebríček miest, kde sa obyvateľom žije najlepšie.
Výrazným špecifikom vývoja nezamestnanosti v podmienkach SR sú zreteľné regionálne diferencie medzi mierou nezamestnanosti v jednotlivých regiónoch SR.
Slovensko je v roku 2022 piatym najslabším inovátorom Európskej únie. Vyplýva to z Európskej hodnotiacej tabuľky inovácií, ktorú zverejnila Európska komisia.
Príjmová nerovnosť sa vyskytuje v každej krajine a predstavuje nerovné rozdelenie príjmov domácnosti v rámci celej spoločnosti.
Federálny rezervný systém (FED) smeruje k štvrtému zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov v rade.
Strana 1 z 2