Podľa návrhu štátneho rozpočtu by mal byť štátny rozpočet Slovenska aj v roku 2023 v deficite. Predpokladá sa, že štát bude hospodáriť s príjmami vo výške 26,7 miliardy eur a výdavkami 35,04 miliardy eur. Vznikne teda deficit vo výške 8,34 miliardy eur. Rozpočet verejnej správy, teda súhrn štátneho rozpočtu a iných rozpočtov verejnej správy, bude takisto s deficitom, a to vo výške 7,87 miliardy eur. Predpokladané výdavky verejnej správy budú 58,45 miliardy eur a príjmy budú predstavovať len 50,58 miliardy eur. Deficit verejných financií Slovenska by mal v budúcom roku dosiahnuť 6,44 % HDP (Zdroj: Spravy.rtvs, október, 2022).

Môžeme konštatovať, že zvýšenie výdavkov štátneho rozpočtu a rozpočtu verejnej správy si vyžiadali opatrenia spojené s pandémiou Covid-19, rastom cien energií a surovín, ako aj navyšovanie platov zamestnancov vo verejnej správe. Slovensko, rovnako tak iné krajiny Európskej únie, je však viazané Maastrichtskými kritériami v oblasti vývoja deficitu a verejného dlhu (Pakt stability a rastu). Z Paktu stability a rastu vyplýva, že deficit štátneho rozpočtu by nemal prekročiť hranicu 3 % HDP a veľkosť verejného dlhu by mala byť najviac 60 % HDP. Je zrejme, že dané kritériá v roku 2023 Slovensko nebude dosahovať, keďže vláda SR schválila veľkosť deficitu na úrovni 6,44 % HDP, pričom verejný dlh Slovenska je v súčasnosti viac ako 62 % HDP.

Otázky pre grafickú analýzu
  1. Na základe grafickej analýzy zistite, kedy dosahovalo Slovensko prebytok rozpočtu verejnej správy. Ak ho nikdy nedosiahlo, kedy k tomu bolo najbližšie a rozpočet vykazoval najnižší schodok?
  2. Môžeme konštatovať, že príjmy, ako aj výdavky štátneho rozpočtu (verejného rozpočtu) neustále narastajú? Pouvažujte, čím je tento nárast spôsobený.
  3. Zamyslite sa nad tým, aké dôvody mohli, a aj stále môžu viesť k tomu, že Slovensko nedosahuje prebytky štátneho rozpočtu, resp. prebytky rozpočtu verejnej správy, pričom mnohým krajinám sa to darí.
  4. Čo sú Maastrichtské kritériá a prečo ich Slovensko musí dodržiavať? Za akým účelom bol prijatý Pakt stability a rastu?