Digitálna ekonomika je ekonomika založená na rozsiahlom využívaní internetu, počítačov a ďalších elektronických zariadení. Technologické zmeny súvisiace s digitalizáciou a robotizáciou vytvárajú nové perspektívy pre udržateľný ekonomický rast, zvyšovanie produktivity práce a zamestnanosti. Je zrejme, že nástup digitálnej ekonomiky je spojený s rozsiahlym využívaním počítačov a internetu. Práve internet ako silná globálna platforma trvalo zmenil spôsob, akým komunikujeme, vzdelávame sa a podnikáme. Internetom sa pritom rozumie celosvetový systém vzájomne prepojených počítačových sietí, ktoré sú prevádzkované vládou, akademickou obcou alebo súkromným sektorom.
Podľa údajov Svetovej banky predstavoval v roku 2020 podiel používateľov internetu vo svete úroveň 59,94 %. Ide o podiel jednotlivcov, ktorí za posledné tri mesiace použili internet z akéhokoľvek miesta. Musíme však konštatovať, že existujú podstatné rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. Najvyšší podiel používateľov internetu je v regióne Severnej Ameriky (91,52 %), v Európe a Strednej Ázii (83,88 %), ako aj na Strednom východe a v Severnej Afrike (77,83 %). Na druhej strane, v regióne Subsaharskej Afriky má prístup k internetu len 30,04 % obyvateľov, čo predstavuje najnižší podiel zo sledovaných regiónov. Nízka úroveň ukazovateľa je zaznamenaná aj v regióne Južnej Ázie (38,56 %).
- Na základe grafickej analýzy zistite, v ktorých regiónoch sveta ľudia najviac používajú internet? Môžeme pozorovať rozdiely medzi rozvinutými a rozvojovými regiónmi, resp. krajinami?
- Aký je podiel používateľov internetu na Slovensku? Porovnajte tento podiel s ďalšími krajinami v Európe, ako aj s krajinami vo svete.
- Čo označuje pojem digitálna ekonomika? Akú úlohu pritom zohráva internet a informačno-komunikačné technológie?
- Čo je hlavným cieľom Stratégie pre jednotný digitálny trh v Európe, ktorú v roku 2015 prijala Európska komisia?