Druhá svetová vojna bola jednou z najvýznamnejších historických udalostí 20. storočia. Tento ozbrojený konflikt mal ďalekosiahle dopady na krajiny v Európe, ale aj na svetovú ekonomiku.
Prípadové štúdie
Daňové raje sú krajiny alebo oblasti, kde je veľmi nízke alebo žiadne zdanenie. Mnohé fyzické osoby a zahraničné firmy ich cielene vyhľadávajú, avšak existencia daňových rajov prináša aj negatívne dôsledky pre ekonomiku.
Jednou z úloh centrálnych bánk pri stabilizácii finančných trhov je monitorovať hospodársky vývoj a prijímať konkrétne opatrenia na zabezpečenie stáleho ekonomického rastu krajiny.
Protekcionistická politika je typom obchodnej politiky, kedy krajiny zavádzajú rôzne typy opatrení s cieľom ochrany domácej ekonomiky a domácich výrobcov pred zahraničnou konkurenciou.
Obchodovanie s emisnými limitmi je jedným z nástrojov EÚ na dekarbonizáciu priemyslu. Firmy musia platiť za právo vypúšťať emisie, čo ich núti znižovať ich podiel, rovnako tak investovať do čistejších technológií.
Pojem globalizácia sa používa na objasnenie rastúcej internacionalizácie národných trhov. Tento proces vedie k zvýšenej mobilite kapitálu, rýchlejšiemu šíreniu technologických inovácií a rastúcej vzájomnej závislosti trhov.
Životná úroveň krajiny závisí od výkonnosti ekonomiky, ktorú predstavuje rast reálneho HDP na obyvateľa. V súčasnosti pozorujeme, že miera ekonomického rastu sa medzi krajinami podstatne líši.
Prácu charakterizujeme ako cieľavedomú ľudskú činnosť, ktorej výsledkom je vyprodukovaný produkt alebo poskytnutá služba. Dopyt po práci tvoria firmy a ponuku práce vytvárajú domácnosti.
Ekonomický rast je dôležitý pre rast životnej úrovne krajiny. Ako je možné, že z vojnou zničenej krajiny sa za niekoľko desaťročí stála jedna z najvyspelejších európskych, ako aj svetových krajín?
Rovnováha spotrebiteľa je situácia, keď spotrebiteľ maximalizuje užitočnosť v rámci svojho dôchodkového obmedzenia.
Pri narušení konkurenčným podmienok sa mnohé ekonomické subjekty dostávajú do monopolného postavenia a disponujú tak určitou trhovou mocou.
Firmy na nedokonale konkurenčných trhoch si upevňujú svoju pozíciu aj cez ponúkanie rôznych zliav. Podstatu cenovej diskriminácie si ukážeme na príklade zliav pre študentov na filmové predstavenie.
Spotreba domácností je determinovaná výškou dôchodku, ktorý môžu používať na nákup tovarov a služieb. Je ale vždy pravdivé tvrdenie, že spotreba závisí len od výšky súčasného dôchodku?
Cenová elasticita dopytu vyjadruje reakciu spotrebiteľov na zmenu ceny. Dôležitosť časového faktora pri elasticite ilustrujeme na príklade fungovania Organizácie krajín vyvážajúcich ropu.
Barter predstavuje výmenu tovaru za tovar. Táto forma výmeny mala svoje dominantné postavenie ešte pred zavedením peňažného systému.
Spotrebiteľ uspokojuje svoje potreby rôznymi tovarmi a službami. Hodnota tovarov sa vo všeobecnosti vyjadruje v peňažnej jednotkách. Je však hodnota tovaru vyjadrená v peniazoch vždy spoľahlivým ukazovateľom ich hodnoty?
Za najdôležitejšiu medzinárodnú cenu označujeme výmenný kurz, ktorý predstavuje vzájomný pomer rôznych mien. Krajiny sa môžu rozhodnúť, aký systém výmenného kurzu budú používať.
Keď sú všetci kupujúci a predávajúci spokojní s predávaným množstvom a cenou, hovoríme o trhovej rovnováhe. Rovnovážna cena a množstvo sa však môžu meniť posunom krivky dopytu alebo posunom krivky ponuky. Prečítajte si pozorne prípadovú štúdiu a pokúste sa zodpovedať otázky uvedené pod textom.
Strana 1 z 2