Protekcionistická politika je typom obchodnej politiky, kedy krajiny zavádzajú rôzne typy opatrení s cieľom ochrany domácej ekonomiky a domácich výrobcov pred zahraničnou konkurenciou. Prečítajte si pozorne prípadovú štúdiu a pokúste sa zodpovedať otázky uvedené pod textom.

Brazília predstavuje nešťastný príklad ochrany odvetvia s osobnými počítačmi. V roku 1984 vládni predstavitelia krajiny schválili zákon, ktorý, jednoducho povedané, znamenal zákaz dovozu zahraničných počítačov. Brazílski zákonodarcovia vychádzali z mylnej predstavy, že sa tak vytvorí chránené prostredie, v ktorom by sa mohlo rozvíjať začínajúce domáce odvetvie výroby počítačov. Výsledky však boli prekvapujúce.

Brazílske počítače technologicky zaostali o celé roky za rýchlo napredujúcim svetovým trhom a keď ich chceli spotrebitelia získať, museli zaplatiť dvojnásobok alebo trojnásobok svetovej ceny. Drahé brazílske počítače nedokázali obstáť v konkurencii na svetovom trhu. Navyše, vysoká cena počítačov oslabila konkurencieschopnosť ekonomiky, keďže problémy s počítačmi v rozhodujúcej miere blokovali modernizáciu brazílskeho priemyslu.

Postupný nátlak spotrebiteľov a podnikateľov prinútil vládnych predstaviteľov Brazílie, aby v roku 1992 upustili od zákazu dovozu osobných počítačov. V nasledujúcom roku sa predajne elektroniky v najväčších mestách Brazílie, Sao Paule a Riu de Janeiro, zaplnili dovážanými počítačmi, notebookmi, tlačiarňami, ako aj mobilnými telefónmi. Brazílska spoločnosť tak mohla naplno využívať výdobytky počítačovej a informačnej revolúcie (Zdroj: Samuelson - Nordhaus).

Otázky na uvažovanie
  1. Čo je obchodná politika? Aké typy obchodnej politiky poznáme?
  2. Vysvetlite v čom sa naplno prejavila zákernosť protekcionizmu v Brazílii? Vedeli by ste uviesť podobné príklady z iných krajín, resp. z iných odvetví?
  3. Z akého dôvodu nemohli vyrábané počítače z Brazílie konkurovať na svetovom trhu? Prečo bola oslabená konkurencieschopnosť brazílskej ekonomiky?