Obchodovanie s emisnými limitmi je jedným z nástrojov EÚ na dekarbonizáciu priemyslu. Firmy musia platiť za právo vypúšťať emisie, čo ich núti znižovať ich podiel, rovnako tak investovať do čistejších technológií. Prečítajte si pozorne prípadovú štúdiu a pokúste sa zodpovedať otázky uvedené pod textom.

Systém EÚ na obchodovanie s emisiami (EU ETS) je jednou z hlavných politík EÚ na zmiernenie zmeny klímy a predstavuje prvú a najväčšiu medzinárodnú schému pre obchodovanie s emisnými kvótami. Jeho cieľom je zabezpečiť efektívny mechanizmus na znižovanie emisií. V súčasnosti funguje EU ETS v 27 členských štátoch EÚ, a taktiež v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande. Týmto systémom sa regulujú emisie z takmer 11 000 podnikov, ako aj z činnosti približne 600 prevádzkovateľov lietadiel v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (približne 38 % emisií skleníkových plynov v EÚ).

V rámci EU ETS musia podniky na pokrytie svojich emisií oxidu uhličitého získať emisné kvóty. Štandardnou možnosťou je kúpiť tieto kvóty na aukcii a môžu byť pridelené aj bezodplatne. Odhaduje sa, že vďaka tomuto systému sa v rokoch 2008 až 2016 znížil podiel emisií CO2 o viac ako 1 miliardu ton, čo je 3,8 % celkových emisií v EÚ. Výnosy z aukcií emisných povoleniek predstavovali v rokoch 2012 - 2019 hodnotu 50 miliárd Eur (Zdroj: europa.eu). Spomínaný nástroj má pomôcť dosiahnuť ambiciózny cieľ EÚ urobiť z Európy do roku 2050 prvý klimaticky neutrálny kontinent. Na druhej strane, existujú určité obavy zo straty konkurencieschopnosti Únie v porovnaní s ostatnými regiónmi sveta a možného presunu emisií mimo Európy do krajín, kde je regulácia emisií podstatne slabšia.

Otázky na uvažovanie
  1. Čo sú externality? Aké druhy externalít poznáme? Ktoré krajiny EÚ sú najväčší znečisťovatelia životného prostredia? Patrí medzi ne aj Slovensko?
  2. Vysvetlite ako funguje systém EÚ na obchodovanie s emisiami. Kedy bol systém spustený?
  3. Ako sa vyvíjala cena emisných povoleniek v Európe v priebehu času? Kam smerujú celkové výnosy z aukcií emisných povoleniek?
  4. Čo znamená pojem klimaticky neutrálny kontinent? Prečo ním chce byť Európa do roku 2050?