Principles of Economics - N. Gregory Mankiw

Celosvetovo uznávaná učebnica ekonómie obsahuje všetky témy nevyhnutné pre úspešné absolvovanie kurzu ekonómie. Autor jednoduchým spôsobom vysvetľuje základné ekonomické pojmy a usiluje sa zaujímavým spôsobom odpovedať na otázky z mikroekonómie a makroekonómie. Kniha je určená všetkým študentom ekonomických fakúlt, avšak svojím praktickým pohľadom na ekonomickú realitu je tiež odpoveďou na mnohé otázky vyššieho aj stredného manažmentu.

Viac o knihe

Ekonómia - Ján Lisý a kolektív, 2016

Učebnica Ekonómia patrí medzi základnú literatúru pre štúdium kurzov Základov mikroekonómie a Základov makroekonómie na mnohých ekonomických fakultách. Profesor Lisý a jeho kolegovia sa v publikácii zaoberajú otázkami mikroekonómie, makroekonómie a medzinárodných ekonomických vzťahov. Ekonómia je prezentovaná ako dynamicky sa rozvíjajúca veda, ktorá reaguje na zmeny dejúce sa vo svete. Definované sú základné ekonomické pojmy a princípy fungovania trhovej ekonomiky, ktoré boli aktuálne v minulosti a aktuálne budú aj v 21. storočí. V učebnici sa tiež venuje pozornosť inováciám prebiehajúcim v ekonómii. Podrobne je charakterizovaný proces globalizácie, úloha vlády a trhu. Autori zdôrazňujú, že súčasná ekonomika je založená na vedomostiach, informačných a komunikačných technológiách a inováciách, pričom v dôsledku globalizácie sa národné ekonomiky integrujú do svetovej ekonomiky s cieľom zabezpečiť dlhodobo udržateľný rast.

Viac o knihe

Ekonomie - Robert H. Frank – Ben S. Bernanke, 2002

Učebnica Ekonomie od autorov Frank a Bernanke je jednou z najčastejšie celosvetovo používaných učebníc ekonómie. Na našom trhu je dostupná učebnica Ekonomie v českom jazyku, ide o preklad učebnice Principles of Economics, ktorá bola publikovaná v roku 2001 vo vydavateľstve McGraw-Hill.

Viac o knihe

Ekonomie - Paul A. Samuelson – William D. Nordhaus, 2013

Učebnica Ekonomie od autorov P. Samuelsona a W. Nordhausa patrí medzi najznámejšie učebnice ekonómie na svete. Jej 19. vydanie je dobrým pomocníkom pri výučbe úvodu do modernej ekonómie. Čitateľovi umožňuje pochopiť základné princípy fungovania trhovej ekonomiky. Zrozumiteľne a s prispením konkrétnych príkladov objasňuje základné vzťahy a súvislosti fungovania trhového systému. V učebnici autori vysvetľujú fungovanie trhu prostredníctvom mikroekonomického a makroekonomického uhla pohľadu, ako aj v podmienkach otvorenej ekonomiky.

Viac o knihe

Ekonomie - Robert Holman, 2016

Jedna z najznámejších českých učebníc ekonomickej teórie pre bakalársky stupeň vysokých škôl je bezpochyby učebnica Ekonómie od profesora Roberta Holmana. Jej úspešnosť dokazuje vyše 20 ročné praktické využívanie študentami viacerých vysokých škôl v Čechách, ale aj na Slovensku. Za obdobie od roku 1999 až po rok 2016 prešla publikácia šiestimi aktualizáciami. Fundovaným autorom tejto prepracovanej učebnici je český ekonóm, finančník a pedagóg, prof. Ing. Róbert Holman, CSc. Bohaté teoretické a praktické skúsenosti z ekonómie nadobudol ako profesor VŠE v Prahe, na ktorej pôsobí od roku 1984. Bol poradcom rôznych vládnych predstaviteľov a pôsobil aj ako vrchný riaditeľ Českej národní banky. Je autorom množstva vysokoškolských učebníc, z ktorých je najvyužívanejšia práve učebnica Ekonomie.

Viac o knihe

Základy ekonómie - Eva Muchová – Ľubomír Darmo – Peter Leško, 2021

Učebnica Základy ekonómie prináša základné poznatky o fascinujúcej vede o ľudskom konaní a správaní, ktorou je ekonómia a poskytuje odpovede na otázky typu: Ako sa spotrebiteľ rozhoduje o tom, koľko zo svojho príjmu spotrebuje a koľko usporí? Ako firma stanovuje ceny a množstvo svojich produktov? Ako vláda ovplyvňuje ekonomický vývoj krajiny? Prečo dochádza v ekonomike k cyklickému vývoju? Môže centrálna banka ovplyvniť mieru inflácie? Poznatky ekonómie pomáhajú pochopiť správanie spotrebiteľov, rozhodovanie podnikateľov, hospodársku politiku vlády a opatrenia centrálnej banky, ako aj umožňujú lepšie porozumieť ekonomickým javom, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život.

Viac o knihe

Freakonomics - Steven D. Levitt – Stephen J. Dubner, 2014

Položili ste si niekedy niektorú z uvedených otázok: Je nebezpečnejšia strelná zbraň alebo záhradný bazén? Prečo drogoví díleri zostávajú tak dlho žiť u svojich matiek? Čo majú spoločné učitelia so zápasníkmi sumo? Aký vplyv majú rodičia na to, čo sa z nás stane? Prečo tak prudko klesol počet členov Ku Klux Klanu a aký dopad na životnú kariéru vášho dieťaťa má meno, ktoré mu dáte?

Viac o knihe

Moc faktov - Hans Rosling - Ola Rosling - Anna Rosling Rönnlund, 2019

S cieľom bojovať proti ničivej nevedomosti svetonázorom založeným na faktoch bola napísaná neobyčajná kniha, plná zaujímavých informácií a mnohých príbehov zo života Hansa Roslinga. Zoznámte sa s knihou, ktorá zásadne zmení Váš spôsob vnímania a hodnotenia sveta. Navyše, vo svetle pravdivých faktov Vás naučí reagovať na krízy a výzvy budúcnosti.

Viac o knihe

Proč státy selhávají (Kořeny moci, prosperity a chudoby) - Daron Acemoglu - James A. Robinson, 2015

Zmyslom tejto podnetnej a výborne sa čítajúcej knihy je hľadať odpovede na otázky, ktoré si kladú odborníci už dlhu dobu: prečo sú niektoré krajiny bohaté a iné chudobné, prečo ich rozdeľuje zdravie a nemoc, nadbytok jedla a hlad? Autori už v úvode si kladú otázku, prečo príjem priemerného Egypťana sa pohybuje okolo 12 % z príjmu priemerného občana USA. Autori poukazujú, že za ekonomickým úspechom alebo neúspechom nemožno hľadať prírodu alebo mentalitu národa, ale politické a ekonomické inštitúcie, ktoré sú vytvárané spoločnosťou. Stačí jednoduché porovnanie Severnej a Južnej Kórei – ide o štáty s obyvateľmi používajúcimi rovnaký jazyk, nachádzajúcimi sa v podobných geografických podmienkach, ale tieto krajiny majú odlišnú politickú a ekonomickú situáciu.

Viac o knihe

Kapitál v 21. storočí - Thomas Piketty, 2015

Kniha prináša obsiahlu kritiku prehlbujúcej sa majetkovej nerovnosti vo svete, pričom autor v nej vidí jedno z najväčších nebezpečenstiev súčasného systému. Piketty sa vo svojej knihe opiera o pätnásť rokov výskumu, ktorý sa sústredil najmä na historickú dynamiku dôchodkov a bohatstva. Na základe nazhromaždených dát rôzneho charakteru a ich vyhodnocovania upozorňuje, že majetková nerovnosť je v postate rovnaká ako pred sto rokmi a rastie takým spôsobom, že tým ohrozuje fungovanie ekonomiky, ale aj fungovanie demokratického systému.

Viac o knihe

Ekonómia dobra a zla - Tomáš Sedláček, 2013

Kniha Ekonómia dobra a zla predstavuje jeden z najvýznamnejších príspevkov k ekonomickej vede z prostredia strednej Európy. Bývalý ekonomický poradca českého prezidenta Václava Havla a českých ministrov financií, Tomáš Sedláček, v nej popisuje ekonomické správanie sa ľudskej spoločnosti, vrátane rozdeľovania majetku, užitočnosti a spoločenského blaha, v rôznych historických obdobiach. Začínajúc od efektivity, nesmrteľnosti a ekonómie priateľstva v najstaršom diele ľudstva – Epose o Gilgamešovi – a končiac pri ekonomických problémoch moderného kapitalizmu a ekonomického modelovania.

Viac o knihe

Ekonomické bubliny - Dominik Stroukal, 2019

Kniha Ekonomické bubliny od českého ekonóma Dominika Stroukala popisuje vplyv nových peňazí na ekonomický cyklus a hlavne jeho fázu prehrievania. Tieto fázy sú typické vytvorením takzvaných ekonomických bublín, ktoré by mali zákonite časom „spľasnúť“. Nové peniaze podľa Stroukala nafukujú nové peniaze, najmä v odvetviach, kde sa dostanú najrýchlejšie. Rastúce množstvo peňazí zvyšuje dopyt a spravidla aj cenu. Tento efekt vysvetľuje takmer nepretržitý rast cien aktív, napríklad akcií alebo nehnuteľností, v poslednom desaťročí. Špecifickosť tejto knihy je v praktickom vysvetlení postoja vlád a centrálnych bánk k ekonomickým bublinám v súčasnosti. Stroukal argumentuje, že súčasné riešenia hroziacich kríz sú v „prifukovaní“ špekulačných bublín, ktoré takto nemôžu nikdy úplne spľasnúť. Otázka znie či táto „pseudokeynesovská“ hospodárska politika môže fungovať navždy a za akú cenu.

Viac o knihe

Přelom (Od velké recese k velké transformaci) - Ilona Švihlíková, 2014

Otázkam fungovania kapitalizmu a jeho nedostatkom, ktoré boli zdôraznené počas Veľkej recesie na konci prvého desaťročia 21. storočia, sa do hĺbky venuje Ilona Švihlíková vo svojej publikácii Přelom. Autorka popisuje dôvody a dôsledky rozvoja krízového správania sa ekonomík socio-ekonomického západu – najmä Severnej Ameriky, Európskej únie a Japonska.

Viac o knihe