Daňové raje sú krajiny alebo oblasti, kde je veľmi nízke alebo žiadne zdanenie. Mnohé fyzické osoby a zahraničné firmy ich cielene vyhľadávajú, avšak existencia daňových rajov prináša aj negatívne dôsledky pre ekonomiku. Prečítajte si pozorne prípadovú štúdiu a pokúste sa zodpovedať otázky uvedené pod textom.
Pripomeňme si najskôr definíciu dane: „Daň je povinná, zákonom určená platba, ktorú odvádzajú fyzické a právnické osoby v určenej výške a v stanovenej lehote do štátneho alebo miestneho rozpočtu.“ Z tejto definície je úloha daní v ekonomike zrejmá, nakoľko predstavujú hlavný zdroj príjmov verejného rozpočtu, bez ktorých by sa väčšina krajín nezaobišla. Problémom však je, že nie všetci sú ochotní dane platiť, a preto sa schyľujú k daňovým únikom. Tie sú chápané ako nelegálna činnosť daňového subjektu za účelom vyhnutia sa svojej daňovej povinnosti. Jedným zo spôsobov ako sa vyhnúť plateniu daní je založenie spoločnosti v daňovom raji.
Daňové raje sú krajiny alebo oblasti vo svete, kde sú veľmi nízke alebo žiadne dane. Okrem daňového zvýhodnenia je motiváciou pre zahraničné firmy aj prísne bankové a obchodné tajomstvo krajiny, ako aj absencia dohôd o výmenách daňových informácií s inými krajinami. Medzi najznámejšie daňové raje patria: Cyprus, Írsko, Luxembursko, Kajmanské ostrovy alebo Monako. Daňové raje majú aj negatívne dôsledky. Z dôvodu neexistencie daňových povinností a obmedzení regulácie sa tieto krajiny stávajú ideálnym miestom pre nezákonné aktivity, ako je pranie špinavých peňazí, korupcia, podvody a iné. To vedie k obmedzeniu príjmov do štátneho rozpočtu a výraznému narušeniu globálnej ekonomiky.
- Z akého dôvodu vznikli daňové raje? Čo tvorí príjmovú časť rozpočtu týchto krajín?
- Aké sú pozitívne a negatívne dôsledky existencie daňových rajov?
- Objasnite uvedené pojmy: Paradise Papers, Panama Papers alebo Pandora Papers. S akými kauzami sú spájané tieto pojmy? Súvisia tieto kauzy aj so Slovenskom?
- Aké sú príklady účinného boja proti daňovým únikom? Čo je spravodlivé zdaňovanie?