Prácu charakterizujeme ako cieľavedomú ľudskú činnosť, ktorej výsledkom je vyprodukovaný produkt alebo poskytnutá služba. Dopyt po práci tvoria firmy a ponuku práce vytvárajú domácnosti. Odmenou za poskytnutú prácu je mzda. Prečítajte si pozorne prípadovú štúdiu a pokúste sa zodpovedať otázky uvedené pod textom.
Meno Henry Ford nie je potrebné predstavovať. Ide o zakladateľa automobilovej značky a najmä inovatívneho amerického podnikateľa. Práve jeho meno sa spája s masovým rozšírením pásovej výroby. Zvyšovanie produktivity práce prinieslo zníženie nákladov a umožnilo automobily predávať lacnejšie, čím sa Henry Ford postaral o rozvoj automobilizmu nielen v USA, ale aj vo svete. Okrem zavedenia pásovej výroby prišiel Ford ešte s jednou inovatívnou myšlienkou. Za prácu vo svojich továrňach ponúkal dennú sadzbu mzdy, ktorá bola približne dvakrát vyššia ako bežná denná mzda. Môžeme konštatovať, že ide o prvého podnikateľa, ktorý uplatnil vyplácanie efektívnostnej mzdy (mzdy vyššej ako bežná mzda v podobných podnikoch), a to aj bez jej teoretického poznania.
V roku 1914 začala spoločnosť Ford Motor Company vyplácať svojim zamestnancom 5 dolárov za deň. V tom čase prevládala mzda medzi 2 až 3 dolármi za deň, takže Fordova mzda bola vysoko nad rovnovážnou úrovňou. Nie je prekvapením, že dlhé rady uchádzačov o zamestnanie čakali pred bránami závodu Ford v nádeji, že dostanú šancu zarobiť si takto vysokú mzdu. Aký bol Fordov motív? Henry Ford neskôr napísal: „Chceli sme zaplatiť tieto mzdy, aby stál podnik na trvalom základe. Stavali sme pre budúcnosť. Obchod s nízkymi mzdami je vždy neistý... Platba päť dolárov za osemhodinový deň bolo jedným z najlepších opatrení na zníženie nákladov, aké sme kedy urobili. “
Dôkazy naznačujú, že vyplácanie vysokej dennej mzdy prospelo spoločnosti. Po jej zavedení sa vo fordových továrňach znížila absencia zamestnancov, ako aj ich fluktuácia. Navyše, produktivita zamestnancov rástla. Kvôli narastajúcej produktivite sa dokonca náklady na výrobu automobilov znížili, a to aj napriek výrazne vyšším mzdám zamestnancov.
- Kto predstavuje ponuku práce a dopyt po práci? Aké faktory určujú ponuku práce? Aké faktory vplývajú na dopyt po práci? Prečo je dopyt po práci odvodeným dopytom?
- V čom spočíva podstata teórie efektívnostných miezd? Čo vyjadruje pojem produktivita práce?
- Prečo Henry Ford tvrdil, že vyplácanie vysokých miezd bolo najlepšie opatrenie na zníženie nákladov spoločnosti? Nie je to v protiklade s tradičnou ekonomickou teóriou?
- Graficky znázornite rovnováhu na trhu práce pri dennej mzde 3 doláre. Ako sa zmení daná situácia, ak sa denná mzda stanoví na 5 dolárov (prípad Ford Motor Company)?