Barter predstavuje výmenu tovaru za tovar. Táto forma výmeny mala svoje dominantné postavenie ešte pred zavedením peňažného systému. Prvou formou peňazí boli tovarové peniaze, za ktoré sa vymieňali všetky ostatné tovary a služby. Prečítajte si pozorne prípadovú štúdiu a pokúste sa zodpovedať otázky uvedené pod textom.

Ostrov Yap je súčasťou súostrovia Karolíny (Mikronézia) v Tichom oceáne. Na tomto ostrove sa nenachádzajú žiadne drahé kovy. Ostrov je tiež relatívne vzdialený od najbližších ostrovov. Keďže ostrov neposkytuje žiadne drahé kovy, začali obyvatelia tohto ostrova používať ako platidlo veľké kamenné kolesá. Obyvatelia tieto kamene nazvali „fei“ a dovážali ich z ostrova vzdialeného približne 600 kilometrov. Z dôvodu, že tieto kamene dosahovali v priemere až 3,5 metra a ich presun bol náročný, platenie prebiehalo tak, že sa na kameni zaznačil nový vlastník a toto vlastníctvo nikto nespochybňoval. Analógiou k takémuto uznaniu vlastníctva je súčasné používanie bankových peňazí. Tiež pri ňom nedochádza k presunu peňazí od kupujúceho k predávajúcemu, úplne postačuje zápis o zmene vlastníka, resp. držiteľa peňazí.

Ďalšou analógiou používania kamenných peňazí je určenie bohatstva. Keďže na ostrove iné formy bohatstva okrem kamenných peňazí neboli, bohatstvo sa úzko vymedzovalo na ich vlastníctvo. Na ostrove Yap bola rodina, ktorá svoje kamene nikdy nevidela, nemala ich ani nikde na ostrove uložené, a predsa bola považovaná za jednu z najbohatších. Ako je to možné? Pri prevoze kameňa na ostrov spadli kamene z primitívnych kanoe tejto rodiny do mora. Rodina teda tieto kamene vlastnila, len ich uloženie bolo na dne mora. Situáciu o potopení kameňov tejto rodiny potvrdili iní účastníci, ktorí sa v tom čase plavili s nimi. Rodine bolo toto vlastníctvo uznané a kameňmi mohla robiť rovnaké transakcie, ako keby ich mala kdekoľvek na ostrove.

Je zrejme, že už domorodé obyvateľstvo hľadalo rôzne formy peňazí, pričom sa snažilo o určenie ich hodnoty, a to bez ohľadu na to, či sa môžu alebo nemôžu presúvať, alebo kde sa nachádzajú.

Otázky na uvažovanie
  1. Pomocou uvedeného textu a iných internetových zdrojov vysvetlite dôvody, prečo začali obyvatelia na ostrove Yap používať ako platidlo veľké kamenné kolesá. Aké ďalšie druhy naturálnych peňazí sa v histórii ľudstva používali?
  2. Môžeme považovať kamenné peniaze z ostrova Yap uložené na dne mora za formu bankových peňazí? Danú analógiu vysvetlite.
  3. Ktorú z funkcií peňazí bolo, v tejto forme peňazí, najťažšie dosiahnuť? Aké funkcie majú peniaze?
  4. Charakterizujte vývoj peňazí – od bartera, cez bankovky až po kryptomeny.