Keď sú všetci kupujúci a predávajúci spokojní s predávaným množstvom a cenou, hovoríme o trhovej rovnováhe. Rovnovážna cena a množstvo sa však môžu meniť posunom krivky dopytu alebo posunom krivky ponuky. Prečítajte si pozorne prípadovú štúdiu a pokúste sa zodpovedať otázky uvedené pod textom.

Pretrvávajúcim problémom, ktorým v súčasnosti čelí naša spoločnosť, je užívanie ilegálnych drog (heroín, kokaín, extáza a podobne). Drogová závislosť môže mať rozsiahle negatívne dôsledky nielen pre osoby, ktoré drogy užívajú, ale aj pre ich rodiny, priateľov a komunitu. Užívanie drog spôsobuje nesmierne náklady a škody v oblasti verejného zdravia, životného prostredia alebo produktivity práce. Zároveň predstavuje bezpečnostné hrozby spojené s násilím, trestnou činnosťou a korupciou. Narkoman sa častokrát uchýli k lúpeži a inej trestnej činnosti za účelom získať peniaze na nákup drog.

Trh s nelegálnymi drogami je jedným z hlavných zdrojov príjmov organizovaných zločineckých skupín a ovplyvňuje aj vnútroštátnu stabilitu v krajine. Z tohto dôvodu sa vlády po celom svete snažia obmedziť množstvo drog v krajine pomocou protidrogovej politiky. Európska únia a jej členské štáty prijali už niekoľko strategických opatrení, aby sa v Európe znížila ponuka drog a dopyt po nich. Stratégia EÚ v oblasti drog na najbližšie roky sa zameriava na tri hlavné oblasti politiky: znižovanie ponuky drog; znižovanie dopytu po drogách a riešenie škôd súvisiacich s drogami.

V našom prípade vychádzajme z predpokladu, že sa vláda krajiny rozhodne zvýšiť počet policajtov v uliciach, ktorých úlohou je vypátrať a zatýkať dílerov drog.

Otázky na uvažovanie
  1. Graficky znázornite, ako opatrenie vlády ovplyvní trh s ilegálnymi drogami? Ide o posun ponuky alebo dopytu? Ako posun ovplyvní rovnovážnu cenu a množstvo?
  2. Vysvetlite, či spomínané opatrenie bude mať priamy dopad na dílerov drog (strana ponuky) alebo narkomanov (strana dopytu). Existujú aj iné, účinnejšie spôsoby boja proti drogám?
  3. Zvyšuje alebo znižuje zákaz drog kriminalitu? Akej trestnej činnosti sa najčastejšie dopúšťajú drogovo závislé osoby? Podrobne vysvetlite.
  4. Prečo sa Stratégia EÚ v oblasti drog zameriava na uvedené tri oblasti? Aké konkrétne opatrenia boli stanovené na dosiahnutie priorít vytýčených v stratégii?