Zadlžovanie domácností sa stalo bežnou súčasťou života v rozvinutých aj rozvíjajúcich sa ekonomikách vrátane Slovenska. Podľa údajov MMF bola zadlženosť slovenských domácností v roku 2020 na úrovni 47,48 % HDP, čo predstavuje výrazný nárast oproti roku 1995, kedy bola hodnota daného ukazovateľa 3,63 %. Navyše, zadlženosť slovenských domácností je v súčasnosti najvyššia spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky.

Podstatou zadlžovania je preferovanie súčasnej spotreby, aj za cenu pôžičky a platenia úrokov pred sporením a odkladaním spotreby do budúcnosti. Ľudia si vyberajú z dvoch možností: buď odložiť spotrebu a najskôr si potrebnú sumu nasporiť, alebo si dožičiť spotrebu hneď, hoci aj za požičané peniaze a v budúcnosti splácať úver aj s úrokmi. Zadlžovanie domácností ovplyvňujú najmä príjmy domácností, ktoré dosahujú v rôznych fázach života rôznu výšku, ale aj hodnota majetku, ktorým domácnosti disponujú.

Domácnosti si najmä v dobrých časoch požičiavajú na financovanie svojich bežných aj dlhodobých potrieb, v dôsledku čoho zveľaďujú svoj majetok a súčasne zvyšujú dopyt, čo môže mať pozitívny vplyv na rast ekonomiky. Prílišný rast zadlženosti domácností však môže mať aj nepriaznivé účinky na makroekonomickú a finančnú stabilitu. Viaceré empirické štúdie potvrdzujú, že nadmerný rast zadlženosti zvyšuje pravdepodobnosť finančných kríz, prehlbuje jej dôsledky a znižuje potenciál ďalšieho ekonomického rastu. Podľa MMF rastúca zadlženosť domácností začína ohrozovať strednodobý rast krajiny po prekročení úrovne 30 % HDP a môže ohroziť finančnú stabilitu po prekročení úrovne 65 % HDP (IMF, 2017).

Otázky pre grafickú analýzu
  1. Na základe grafickej analýzy zistite, aká je aktuálna tendencia vývoja zadlžovania domácností na Slovensku a v okolitých krajinách. Patrí Slovensko medzi krajiny, kde domácností preferujú súčasnú spotrebu pred budúcou?
  2. Aké sú hlavné príčiny zvyšovania zadlženosti domácností na Slovensku? Aká je štruktúra zadlženosti domácností na Slovensku?
  3. Aké dôsledky môže mať rýchle tempo zadlžovania domácnosti na Slovensku jednak na domácností ako celok, ako aj na stabilitu finančného sektora a ekonomický rast?
  4. Čo konkrétne motivuje domácností k tomu, aby sa zadlžovali? Ktoré faktory ovplyvňujú zadlženosť domácností?