Slovensko je v roku 2022 piatym najslabším inovátorom Európskej únie. Vyplýva to z Európskej hodnotiacej tabuľky inovácií, ktorú zverejnila Európska komisia. Najlepším inovátorom v EÚ je Švédsko, do prvej skupiny patria aj Fínsko, Dánsko, Holandsko a Belgicko. Naopak, v poslednej skupine, ktorá sa nachádza pod priemerom EÚ, sú Maďarsko, Chorvátsko, Slovensko, Poľsko, Lotyšsko a celkový rebríček uzatvárajú Bulharsko a Rumunsko (Zdroj: Sme, september 2022). Môžeme konštatovať, že priepasť medzi krajinami EÚ v oblasti inovácií pretrváva aj v súčasnosti.

Na základe dosiahnutých výsledkov sa členské štáty EÚ rozdeľujú do štyroch výkonnostných skupín: inovační lídri (výkon nad 125 % priemeru EÚ), silní inovátori (100 % až 125 %), mierni inovátori (70 % až 100 %) a noví inovátori (pod 70 %). Hodnotenie inovačnej výkonnosti sa realizuje už od roku 2001, odkedy sa porovnáva komparatívna analýza výkonnosti inovácií v krajinách EÚ, iných európskych krajinách a regionálnych susedoch. Posudzujú sa relatívne silné a slabé stránky vo výkonnosti národných inovácií, čo umožňuje krajinám identifikovať oblastí, ktorým sa musia venovať. Je potrebné zdôrazniť, že výskum a inovácie sú podstatnou súčasťou koordinovanej reakcie EÚ na krízu spôsobenú koronavírusom, ktorá podporuje udržateľnú a inkluzívnu obnovu Európy.

Otázky pre grafickú analýzu
  1. Na základe dostupných štatistík porovnajte úroveň Slovenska s vybranými krajinami EÚ v jednotlivých skupinách inovačnej výkonnosti?
  2. Prečo Slovensko nedokáže dobehnúť najlepších inovátorov EÚ? Aké výhody a nevýhody má Slovensko oproti iným európskym krajinám?
  3. Vysvetlite, ako vplýva inovačná výkonnosť krajiny na jej ekonomickú činnosť? Sú inovačne výkonné krajiny vo všeobecnosti ekonomicky vyspelejšie ako tie, ktoré vykazujú nižšiu inovačnú výkonnosť?
  4. Aké konkrétne riešenia navrhujete na zvýšenie inovačnej výkonnosti Slovenska a posun do vyššej skupiny podľa Európskej hodnotiacej tabuľky inovácií?