Výrazným špecifikom vývoja nezamestnanosti v podmienkach SR sú zreteľné regionálne diferencie medzi mierou nezamestnanosti v jednotlivých regiónoch SR. Najnižšiu mieru nezamestnanosti stabilne vykazujú veľké mestá (Bratislava, Košice). Podobne nízku mieru nezamestnanosti vykazujú aj väčšie mestá na západnom Slovensku – hlavne Nitra a okolie, Trnava a okolie a Trenčín a okolie. Najvyššiu mieru nezamestnanosti vykazujú regióny juhu a východu republiky. Dlhodobo je najvyššia miera nezamestnanosti v okrese Rimavská Sobota (18,87 %), ako aj v jeho širšom okolí. Vysoká miera nezamestnanosti je stabilne aj v regióne severovýchodného Slovenska.

Príčinou tohto vývoja je v prevažnej miere málo diverzifikovaná odvetvová štruktúra zamestnanosti v týchto regiónoch a tiež výrazné rozdiely v objeme vstupu zahraničných investorov do jednotlivých regiónov SR. Práve regionálne rozdiely v nezamestnanosti a nízka mobilita pracovnej sily patria medzi najdôležitejšie štrukturálne problémy trhu práce v SR. Rozdiely medzi regiónmi sa však postupne (v dlhodobom horizonte) zmenšujú v miere nezamestnanosti, v počte uchádzačov na jedno pracovné miesto, ako aj vo vývoji priemernej nominálnej mzdy. Napriek tomu môžeme konštatovať, že regionálne rozdiely vo vývoji nezamestnanosti na Slovensku sú stále relatívne vysoké v porovnaní s inými krajinami Európskej únie.

Otázky pre grafickú analýzu
  1. Na základe grafickej analýzy zistite tendenciu vo vývoji nezamestnanosti na Slovensku podľa jednotlivých regiónov. Môžeme pozorovať výrazné rozdiely v miere nezamestnanosti medzi jednotlivými regiónmi?
  2. Existuje vzťah medzi prílivom zahraničného kapitálu do jednotlivých regiónov a vývojom nezamestnanosti?
  3. Môže mať vplyv na vývoj nezamestnanosti v regiónoch južného a východného Slovenska aj málo rozvinutá cestná infraštruktúra?
  4. Prečo sa regionálne rozdiely o vývoji nezamestnanosti na Slovensku znižujú len veľmi pomaly? Uveďte konkrétne dôvody a diskutujte o nich. Akú úlohu pritom zohráva hospodárska politika vlády Slovenskej republiky?