Životná úroveň krajiny v rozhodujúcej miere závisí od výkonnosti ekonomiky, teda od schopnosti produkovať viac tovarov a služieb. Práve výkonnosť ekonomiky a ekonomický rast predstavujú súčasné a budúce možnosti ekonomiky zabezpečovať zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva. Jednoduchšie povedané, nepretržitý ekonomický rast umožňuje vyspelým krajinám zabezpečiť svojim obyvateľom väčšie množstvo kvalitných tovarov a služieb, či už sú to lepšie potraviny, väčšie domy, luxusné autá, kvalitná zdravotná starostlivosť, všeobecné vzdelanie pre deti alebo komplexné dôchodkové zabezpečenie pre dôchodcov.
Ekonomickú výkonnosť krajiny meriame ukazovateľom hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa. Celková úroveň daného ukazovateľa je medzi krajinami rozdielna. Z grafu vidíme, že v Luxembursku, vyspelej európskej krajine, je úroveň HDP na obyvateľa 118 000 USD a priemerná dĺžka života obyvateľov 83,2 rokov. Na porovnanie, HDP na obyvateľa Singapuru je 106 000 USD a priemerná dĺžka života 85,1. Podľa stránky Gapminder bola v roku 2021 hodnota HDP na obyvateľa Slovenska 31 400 USD a priemerná dĺžka života 77,7 rokov. Naopak, v mnohých afrických krajinách je životná úroveň podstatne nižšia, čo dokazuje príklad Somálska, kde je HDP na obyvateľa 1 140 USD a dĺžka života v priemere 59,1 rokov alebo Stredoafrickej republiky (HDP na obyvateľa 929 USD a priemerná dĺžka života 53,1 rokov).
- Na základe grafickej analýzy porovnajte úroveň HDP na obyvateľa Slovenska s vybranými krajinami. Súhlasíte s tvrdením, že vo vyspelých krajinách žijú ľudia dlhšie?
- Prečo pozorujeme výrazné rozdiely medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami? Charakterizujte kľúčové problémy nízkeho stupňa ekonomického rozvoja v rozvojových krajinách.
- Aké sú spôsoby merania výkonnosti ekonomiky? Poznáme aj iné alternatívne spôsoby porovnávania výkonnosti medzi krajinami?
- Čo je ekonomický rast? Ako súvisí ekonomický rast so životnou úrovňou krajiny? Akú úlohu zohrávajú štyri faktory rastu - prírodné zdroje, ľudský kapitál, tvorba kapitálu a inovácie?