Federálny rezervný systém (FED) smeruje k štvrtému zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov v rade. Ekonómovia tvrdia, že sa nezastaví, kým inflácia neklesne na približne polovicu jej súčasnej úrovne. Toto prudké sprísňovanie menovej politiky zvyšuje riziko recesie. Aj napriek tomu sa ekonómovia zhodli, že dôjde k zvýšeniu sadzieb na 3,75 až 4 percentá, keďže inflácia je naďalej vysoká a nezamestnanosť dosahuje minimá spred pandémie. Ďalej sa predpokladá, že v decembri 2022 dôjde k ďalšiemu zvýšeniu o 50 bázických bodov, čím sa sadzba do konca roku 2022 zvýši na 4,25 až 4,50 percenta (Zdroj: Trend, október 2022).

Federálny rezervný systém predstavuje sústavu viacerých bánk a súvisiacich inštitúcií, spolu tvoriacich centrálnu banku USA. Jeho hlavnou úlohou je dosahovať cenovú stabilitu a plnú zamestnanosť. Za týmto účelom FED vykonáva monetárnu politiku pri využití monetárnych a úverových nástrojov. Jedným z najpoužívanejších nástrojov je úroková sadzba. Sadzba federálnych fondov (zobrazená na grafe) je úroková sadzba, za ktorú si bankové inštitúcie vymieňajú federálne fondy cez noc. Federálne fondy sú zostatky bankových inštitúcií vo Federálnom rezervnom fonde.

Otázky pre grafickú analýzu
  1. Na základe grafickej analýzy porovnajte rýchlosť zvyšovania úrokovej sadzby v USA s ostatnými historickými zvýšeniami v čase. Je dnešné zvyšovanie niečím výnimočné?
  2. Porovnajte úrokové miery v USA a v Európe (konkrétne v eurozóne). Je súčasný prístup ECB v niečom odlišný? Svoje odpovede si navzájom porovnajte.
  3. Prečo centrálne banky, rovnako tak FED, regulujú úrokové miery?
  4. Aké sú dopady zvyšovania úrokových sadzieb na reálnu ekonomiku?