Stručné zhrnutie
Štátny rozpočet je najdôležitejším zákonom roka, ktorý definujeme ako centralizovaný peňažný fond bilancujúci príjmy a výdavky. Návrh štátneho rozpočtu je schvaľovaný zákonodarným orgánom. Štátny rozpočet môže dosahovať vyrovnanosť (ak sa príjmy rovnajú výdavkom), prebytok (ak sú príjmy vyššie ako výdavky) alebo deficit (ak sú výdavky vyššie ako príjmy).
Príjmy štátneho rozpočtu tvoria priame a nepriame dane. Dane z príjmu fyzických osôb, dane z príjmu právnických osôb a dane z majetku (napríklad daň z nehnuteľnosti) patria medzi priame dane. Medzi nepriame dane patria okrem dani z pridanej hodnoty aj spotrebné dane ako daň z liehovín a destilátov, daň z tabaku a tabakových výrobkov, ako aj daň z uhľovodíkových palív a mazív.
Výdavky štátneho rozpočtu sú určené na financovanie nákladov na štátnu správu, chod ministerstiev, armádu, políciu, školstvo, zdravotníctvo, ale zahŕňajú aj náklady na dlhovú službu a výdavky na platenie úrokov zo štátnych pôžičiek. V obdobiach recesie sa pripúšťa možnosť deficitného hospodárenia štátu v dôsledku zvýšených výdavkov štátneho rozpočtu.
Kľúčové pojmy
Štátny rozpočet, príjmy štátneho rozpočtu, výdavky štátneho rozpočtu, deficit, verejný dlh