Extrémna chudoba je považovaná za jeden z najzávažnejších problémov globalizovaného sveta. Vo všeobecnosti platí, že chudoba predstavuje situáciu, v ktorej majú ľudia neprimerané dôchodky. Na meranie extrémnej chudoby používame hranicu 1,90 USD na deň (do roku 2011) a 2,15 USD na deň (od roku 2017). Pri pohľade na graf pozorujeme, že ešte pred dvoma storočiami bola väčšina svetovej populácie extrémne chudobná. Vďaka ekonomickému rastu a obrovskému pokroku sa tento podiel výrazne zmenšil. V súčasnosti žije v extrémnej chudobe už iba každý ôsmy človek na svete, a to prevažne v najchudobnejších krajinách.
Organizácia Spojených národov (OSN) predstavuje dôležitého iniciátora v boji proti chudobe vo svete. V roku 2000 sa členské štáty OSN zaviazali k prijatiu Miléniových rozvojových cieľov, medzi ktoré patrí aj odstraňovanie extrémnej chudoby a hladu. Tieto ambiciózne ciele boli zamerané najmä na zlepšenie životných podmienok v rozvojových krajinách. Napriek tomu, že sa ich nepodarilo kompletne splniť, ide doteraz o najúspešnejšiu iniciatívu proti chudobe v dejinách ľudstva a vďaka tomu sa neskôr stali podkladom prijatia nových Cieľov udržateľného rozvoja. Agenda 2030 na dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja predstavuje v súčasnosti jednu z hlavných priorít OSN.
- Na základe grafickej analýzy zistite tendenciu vývoja svetovej populácie žijúcej v extrémnej chudobe. Môžeme pozorovať pozitívny alebo negatívny trend vývoja?
- Čo vyjadruje index ľudskej chudoby? Aké hodnoty dosahuje pre jednotlivé krajiny vo svete? Uveďte rozdiel medzi absolútnou a relatívnou chudobou.
- Prečo sa OSN považuje za dôležitého iniciátora v boji proti chudobe vo svete?
- Definujte Miléniové rozvojové ciele a porovnajte ich s Cieľmi udržateľného rozvoja. Sú tieto ciele pre členské krajiny právne záväzné?