Miera inflácie v Európskej únii dosiahla v septembri 2022 medziročnú mieru 10,9 % a v eurozóne to bola hodnota 9,9 %. Vysoká inflácia je aktuálne celosvetovým fenoménom. Bez ohľadu na veľkosť ekonomiky sa mimoriadne rýchly nárast cien postupne rozširuje po celej Európy. Koronavírusovú epidémiu tak postupne nahradila inflačná epidémia. Jednotlivé krajiny Európy však zažívajú veľmi rozdielne úrovne inflácie. To môže byť problematické najmä na úrovni eurozóny, ktorá podlieha jednotnej menovej politike Európskej centrálnej banky.

Môžeme konštatovať, že najnižšie miery rastu cenovej hladiny majú v krajinách západnej Európy. Najpomalšie rástli ceny vo Švajčiarsku (3,3 %), Francúzsku (5,6 %) a Luxembursku (6,9 %). Len pre porovnanie, miera inflácie na Slovensku bola v sledovanom období na úrovni 14,1 %, čo je najnižšia hodnota z pomedzi krajín Vyšehradskej štvorky. Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú krajiny, ako sú Turecko (83,5 %), Moldavsko (33,9 %) a Ukrajina (24,6 %). Vysoký rast cien pozorujeme taktiež v pobaltských krajinách, Maďarsku a Bulharsku.

Otázky pre grafickú analýzu
  1. Na základe grafickej analýzy porovnajte vývoj miery inflácie Slovenska s okolitými krajinami, resp. s krajinami západnej Európy. Prečo je miera inflácie medzi európskymi krajinami rozdielna?
  2. Súhlasíte s tvrdením, že dôvodom rozdielnych cenových trendov je rozdielny priebeh hospodárskeho cyklu v krajinách? Ide skôr o dopytovú alebo nákladovú infláciu? Uveďte konkrétne príčiny a diskutujte o nich.
  3. Prečo považujeme rozdielne úrovne inflácie v eurozóne za problematické? Aká je úloha Európskej centrálnej banky v boji proti vysokej inflácii? Čo vyjadruje pojem inflačné cielenie?