Ekonomická výkonnosť krajín sa z roka na rok mení. Dlhodobo udržateľný rozvoj dosahuje krajina rastom úrovne potenciálneho produktu. V krátkom období však môže nastať situácia, keď výkonnosť ekonomiky poklesne. Inak povedané, dochádza ku kolísaniu skutočného HDP okolo potenciálneho HDP. Prečítajte si pozorne prípadovú štúdiu a pokúste sa zodpovedať otázky uvedené pod textom.
Ekonomické krízy sa považujú za prirodzenú súčasť vývoja hospodárstva. V doterajšej histórii bolo zaznamenaných už niekoľko menších či väčších ekonomických kríz. Súčasné cyklické výkyvy ekonomiky sa ale považujú za globálny problém, pretože proces stálej globalizácie spôsobil zvýšenie rýchlosti ich šírenia.
Globálna recesia v rokoch 2007 – 2009 vznikla ako finančná kríza v USA, následne však prerástla do hospodárskej krízy, nabrala na sile a stala sa globálnou ekonomickou krízou. Za hlavného pôvodcu začiatku tejto krízy môžeme považovať americké hypotéky pre rizikovú skupinu obyvateľstva, ktoré priviedli na pokraj finančného krachu celý globálny finančný systém. Poskytovaním výhodných hypoték mali banky pomôcť ľuďom s nízkymi príjmami splniť si svoj americký sen o vlastnom bývaní. Kríza realitného trhu v USA však nastala, keď Federálny rezervný systém začal zvyšovať kľúčové úrokové sadzby, čo malo za následok nárast splátok hypotekárnych úverov. To spôsobilo, že dlžníci (najmä ľudia s nízkym príjmom) prestali pre vyššie splátky splácať svoje hypotekárne úvery a začalo dochádzať k nútenému predaju ich nehnuteľností. Vynútený predaj nehnuteľností viedol k poklesu ich cien, jednotlivé hypotekárne úvery nemali dostatočné realitné krytie a banky začali mať značné problémy so svojou likviditou.
Z dôvodu globalizácie sa na tomto financovaní rizikových aktív okrem amerických bánk podieľali aj mnohé európske banky, ktoré začali mať tiež finančné problémy. Väčšina investorov na finančných trhoch sa postupne zbavovala takýchto aktív a akciové trhy v USA, Európe a Ázii sa začali prepadať. Takisto sa začali prejavovať aj prvé dosahy krízy v reálnej ekonomike, ktoré sprevádzal pokles reálneho HDP, nárast nezamestnanosti a prehlbovanie chudoby takmer vo všetkých krajinách sveta.
- Čo je ekonomická kríza a aké sú jej prejavy? Prečo súčasné cyklické výkyvy ekonomiky môžeme považovať za globálny problém?
- Čo spôsobilo globálnu recesiu v rokoch 2007 – 2009? Ako mohla kríza realitného trhu v USA prerásť do globálnej ekonomickej krízy?
- Ako zasiahla globálna kríza slovenskú ekonomiku (zamerajte sa na vývoj reálneho HDP, spotrebu, nezamestnanosť a ďalšie ukazovatele)?
- Stručne objasnite reakciu vlády SR na spomínanú fázu ekonomického cyklu. Odpovede si navzájom porovnajte a diskutujte o nich.