V súčasnosti je chudoba považovaná za jeden z najzávažnejších problémov globalizovaného sveta. Chudoba je vo všeobecnosti chápaná ako situácia, v ktorej majú ľudia neprimerané dôchodky na udržanie minimálneho životného štandardu. Prečítajte si pozorne prípadovú štúdiu a pokúste sa zodpovedať otázky uvedené pod textom.
Organizácia Spojených národov (OSN) predstavuje dôležitého iniciátora v boji proti chudobe vo svete. V roku 2000 sa členské štáty OSN zaviazali k prijatiu Miléniových rozvojových cieľov, medzi ktoré patrí aj odstraňovanie extrémnej chudoby a hladu. Tieto ambiciózne ciele boli zamerané najmä na zlepšenie životných podmienok v rozvojových krajinách a mali byť splnené do roku 2015. Napriek tomu, že sa ich nepodarilo kompletne splniť, ide doteraz o najúspešnejšiu iniciatívu proti chudobe v dejinách ľudstva a vďaka tomu sa neskôr stali podkladom prijatia nových cieľov udržateľného rozvoja.
Ciele udržateľného rozvoja boli predstavené v roku 2015 v dokumente Transformujeme náš svet: Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj, ktorý predstavuje najkomplexnejší súbor cieľov na dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja a v súčasnosti je jednou z hlavných priorít OSN. Aj keď samotný dokument nie je právne záväzný, stal sa celosvetovou koncepciu trvalo udržateľného rozvoja, ktorú sa zaviazalo plniť všetkých 193 krajín, a to vyspelých i rozvojových. Okrem chudoby sa svetoví lídri zaviazali zlepšiť podmienky v oblastiach, ako sú zdravotníctvo, vzdelávanie, potravinová bezpečnosť, trvalo udržateľná výroba a spotreba, hospodárenie s prírodnými zdrojmi, zmena klímy a podobne.
- Pomocou internetu vyhľadajte kompletný zoznam Miléniových rozvojových cieľov, ktoré boli prijaté v roku 2000. Ktoré ciele boli splnené? Ktoré ciele sa nepodarilo naplniť?
- Aké sú konkrétne ciele udržateľného rozvoja, ktoré boli prijate v roku 2015 v dokumente Transformujeme náš svet: Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj?
- Aká je pozícia Slovenska pri napĺňaní cieľov udržateľného rozvoja? Definujte oblasti, v ktorých je naša krajina menej úspešná ako iné krajiny.