Inflácia predstavuje rast cenovej hladiny. Podľa veľkosti inflácie rozlišujeme – miernu, cválajúcu a hyperinfláciu. Hyperinfláciou nazývame štvorciferné a vyššie tempo rastu inflácie, kedy peniaze strácajú svoju hodnotu. Navyše, hyperinflácia môže spôsobiť rozpad peňažného systému v krajine. Prečítajte si pozorne prípadovú štúdiu a pokúste sa zodpovedať otázky uvedené pod textom.

Ak by ste si v roku 2018 chceli objednať šálku kávy v kaviarni vo východnej časti Caracasu potrebovali by ste k tomu 2 milióny bolívarov. Rovnako by ste potrebovali aspoň 14,6 milióna bolívarov k nákupu kurčaťa potrebného na prípravu nedeľného obeda. Hyperinflácia urobila z venezuelských bolívarov bezcenné papieriky, keďže hodnota meny dramatický poklesla. V potravinách a iných obchodoch chýbali mnohé základné tovary. Ľudia sa už pri platení ani nezdržiavali počítaním, ale odhadovali sumu podľa váhy či objemu balíkov peňazí. Zručnejší sa snažili zhodnotiť nazbierané bankovky kreatívnym spôsobom - výrobou kabeliek alebo peňaženiek, ktoré následne predávali do zahraničia.

Posledné roky bojuje Venezuela nie len s hyperinfláciou, ale aj s recesiou. Podľa najnovšej štúdie traja zo štyroch Venezuelčanov žijú v extrémnej chudobe, pričom ekonomickú krízu ešte zhoršili americké sankcie a pandémia koronavírusu. V predchádzajúcich rokoch krajinu opustili milióny ľudí, aby skúsili lepší život v zahraničí. Bolívar stratil takmer všetku hodnotu, pričom samotné bankovky je veľmi ťažké zohnať. Venezuelská vláda realizovala už niekoľko reforiem bankoviek, ktoré spočívali v škrtaní núl na bankovkách a vydávaní nových bankoviek. Vláda chce, aby sa ekonomika stala úplne digitálnou. Zahraniční analytici to považujú za spôsob, ako sa vyhnúť tlačeniu peňazí, ktoré budú pokračovať v znehodnocovaní a v konečnom dôsledku si budú vyžadovať ďalšie úpravy (Zdroj: HNonline, 2021).

Otázky na uvažovanie
  1. Použitím internetu vyhľadajte a popíšte základné makroekonomické ukazovatele Venezuely počas posledných dvadsiatich rokov (HDP, miera inflácie, miera nezamestnanosti a pod.) Prečo v roku 2014 začala mať venezuelská ekonomika problémy?
  2. Prečo stála káva vo Venezuele milióny? Čo vyjadruje pojem hyperinflácia? Aké boli konkrétne prejavy hyperinflácie vo Venezuele?
  3. Ako súvisí jedna s najväčších migračných kríz v krajine s hyperinfláciou? Do ktorých krajín najčastejšie emigrovali Venezuelčania?
  4. Stručne charakterizujte plán na riešenie hyperinflácie vo Venezuele z pohľadu vládnych predstaviteľov krajiny, ako aj medzinárodných expertov. Navrhnite vlastné riešenia.