Milton Friedman je považovaný za jedného z najvýznamnejších ekonómov nielen 20. storočia ale celej histórie ekonomického myslenia. V roku 1976 mu bola za jeho prínos k ekonomickej vede udelená Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela (taktiež uvádzaná aj ako Nobelova cena za ekonómiu). Milton Friedman ako zástanca voľného trhu a predstaviteľ monetarizmu a chicagskej školy dokázal zaujímavým a populárnym spôsobom vysvetliť ekonomické problémy, najmä tie týkajúce sa peňazí a inflácie, aj ľuďom bez ekonomického vzdelania a vzbudil tak záujem verejnosti o ekonomickú vedu.

Milton Friedman sa vo svojej práci venoval viacerým ekonomickým otázkam. Snáď najznámejším je jeho pohľad na infláciu a na riešenie tohto makroekonomického problému. Jedinou príčinou rastu peňažnej zásoby je podľa neho nesprávna politika centrálnej banky a rast množstva peňazí v obehu, čím potvrdzuje závery kvantitatívnej teórie peňazí. Infláciu je tak možné znížiť len reguláciou množstva peňazí v obehu, a to ich znížením. Milton Friedman tento proces prirovnáva ku liečbe alkoholizmu, kde jedinou možnosťou liečby je nepodávať alkohol. Významný je jeho prínos aj v novom pohľade na Phillipsovu krivku a prirodzenú miery nezamestnanosti. Tu predpokladá, že dlhodobá Phillipsova krivka má vertikálny tvar a v ekonomike v dlhom období neexistuje vzťah medzi infláciou a nezamestnanosťou. Milton Friedman je autorom teórie permanentného dôchodku a patril medzi odporcov využívania peňazí pri ovplyvňovaní reálnych ekonomických premenných v dlhom období. Samozrejme opomenúť nesmieme jeho pohľad na dereguláciu, privatizáciu a daňový systém, resp. zavedenie negatívnej dane.

Milton Friedman sa narodil sa narodil v roku 1912 v New Yorku, avšak jeho rodičia pochádzali z Podkarpatskej Rusi (v súčasnom období ja Podkarpatská Rus súčasťou Ukrajiny, v roku 1912 bola súčasťou Rakúsko-Uhorska, po 1. svetovej vojne súčasťou Československa a až po 2. svetovej vojne bola pričlenené ku Ukrajine), z ktorej do USA emigrovali. Milton Friedman ukončil stredoškolské štúdium už ako 16 ročný a ako prvý člen jeho rodiny nastúpil na štúdium na vysokej škole. V roku 1932 získal titul bakalára na Rutgers University a neskôr pokračoval v štúdiu ekonómie na University of Chicago, ktoré ukončil v roku 1933. Doktorát získal v odbore štatistika na Columbia University. Najznámejšie je pôsobenie Miltona Friedmana na University of Chicago, ale okrem toho pôsobil aj na National Bureau of Economic Research, Columbia University, University of Wisconsin-Madison, U.S. Department of Treasury, University of Cambridge a Hoover Institution. Okrem akademického prostredia pôsobil aj ako poradca R. Reagana a M. Thatcherovej. V roku 1983 mu bol udelený titul emeritného profesora. Milton Friedman, velikán ekonomického myslenia, sa dožil 94 rokov.

Milton Friedman môže byť považovaný aj za populizátora ekonómie. Jeho schopnosť zaujať čitateľa, písať pestro, ale pritom jednoducho, aby jeho myšlienky každý pochopil sú naozaj úchvatné. Zaujímavé je taktiež uvádzanie príkladov pri jednotlivých témach. Kto by si nepamätal kamenné peniaze z ostrova Yap, vysvetlenie slobody ale aj jej obmedzení prostredníctvom zavedenia bezpečnostných pásov v automobiloch a liberalizáciu (zlegálnenie) trhu s drogami, príhody s tankovaním v Nemecku ale tiež jednoduché vysvetlenie príčin bankových kríz v USA.

Asi najznámejšie a najčastejšie uvádzane citáty Miltona Friedmana sa týkajú problému inflácie.

„Je jasné, že cenovou úroveň určuje existujúcí množství peněz, t.j. kolik existuje kousků papíru různych denominací“ (Friedman, M.: Za vším hledej peníze, Praha, Liberální institut, 1997, str 36).

„Inflace je nemoc“ (Friedman, M. – Friedman, R.: Svoboda volby, Praha, Liberální institut, 1992, str. 250).

„Lék na inflaci je snadné předepsat, ale těžké provést“ (Friedman, M.: Za vším hledej peníze, Praha, Liberální institut, 1997, str 206).

Hoci je problematika peňazí a inflácie u Miltona Friedmana zastúpená najvýraznejšie, významný je jeho pohľad na slobodu, ktorá prináša rozvoj spoločnosti a ekonomiky. V tejto oblasti bola významnou spolupracovníčkou Miltona Friedmana aj jeho manželka Rose Friedman, s ktorou sa zoznámil už počas svojho štúdia.

Milton Friedman nielen bol, ale je významnou osobnosťou ekonomickej vedy a myšlienky, ktoré priniesol a ktorými obohatil ekonomickú vedu sú aktuálne aj v súčasnom období.